Μαθήματα στην εκπαιδευτική τηλεόραση: H εκπαιδευτική τηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας επιστρέφει στη δημόσια τηλεόραση, ανανεωμένη και προσαρμοσμένη στη σύγχρονη πραγματικότητα και τις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής.
Στο γνώριμο περιβάλλον μιας σχολικής αίθουσας, εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων στέκονται μπροστά στην κάμερα, για να παραδώσουν στις μαθήτριες και τους μαθητές του Δημοτικού τηλε-μαθήματα, κρατώντας τα παιδιά σε… μαθησιακή εγρήγορση μέχρι να ανοίξουν ξανά τα σχολεία. Στόχος του εγχειρήματος δεν είναι – προφανώς – η υποκατάσταση της δια ζώσης διδασκαλίας, γι’ αυτό και τα μαθήματα είναι προσανατολισμένα στην επανάληψη και την εμβάθυνση της ήδη διδαχθείσας ύλης.
Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.
ΔΕΥΤΕΡΑ 23/11/2020
09:00 Γλώσσα Α’ – 09:21 Γλώσσα Β’ – 09:44 Μαθηματικά Γ’ – 10:00 Ιστορία Δ’ – 10:20 Μαθηματικά Δ’ – 10:52 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’ – 11:12 Φυσική Ε’-ΣΤ’ – 11:41 Φυσική Αγωγή Ε’-ΣΤ’
09:21 Γλώσσα Β’: Επανάληψη ενοτήτων 1-5 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’16
09:44 Μαθηματικά Γ’: Μονοψήφιο και διαίρεση – 15’28 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
10:00 Ιστορία Δ’: Τα πολιτεύματα στην αρχαία Ελλάδα (Κεφ. 6) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 19’34
10:20 Μαθηματικά Δ’: Τέλεια και ατελής διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 32’09
10:52 Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Ο χρόνος και οι τρόποι έκφρασής του (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου) – 19’20
11:12 Φυσική Ε’ – ΣΤ’: Ιδιότητες υλικών σωμάτων (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος)- 28’15
11:41 Φυσική Αγωγή Ε’ – ΣΤ’: Αερόβια ικανότητα στο σπίτι (Εκπαιδευτικός: Χρυσούλα Νάκη) – 20’07
09:00 Θεατρική αγωγή Α’-Β’ – 09:24 Ευέλικτη ζώνη Α΄- Γ’ – 09:33 Μαθηματικά Β’ – 09:58 Φυσική Αγωγή Γ’-Δ’ – 10:22 Μουσική Γ’-Δ’ – 10:44 Ιστορία Δ’ – 11:05 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’ – 11:24 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’
09:24 Ευέλικτη Ζώνη Α’ – Γ’: “Παίζουμε Κινηματογράφο” (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) 19’01
09:43 Μαθηματικά Β’: Συμπλήρωμα ως το 100 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 14’47
09:58 Φυσική Αγωγή Γ’ – Δ’: Παιχνίδια συνεργασίας (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη) – 23’14
10:22 Μουσική Γ’ – Δ’: Κατασκευή μουσικού οργάνου – Ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’59
10:44 Ιστορία Δ’: Σπάρτη: Η κοινωνία και το πολίτευμα (Κεφ. 10) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20’14
11:05 Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Κατανόηση και επεξεργασία κειμένου (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη) – 18’39
11:24 Μαθηματικά Ε’ – ΣΤ’: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 2ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) – 20’15
«Μαθηματικά Α’ – Μαθηματικά Α’ – Μαθηματικά Β’ – Γλώσσα Γ’ – Ιστορία Δ’ – Ιστορία Ε’ – Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’ – Μαθηματικά Ε’ – ΣΤ’»
Μαθηματικά Α’: Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5 (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Α’: Σύγκριση αριθμών – Τα σύμβολα =, >, < (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Β’: Κέρματα του Ευρώ – Υπολογίζονται τα ρέστα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’07
Γλώσσα Γ’: Οικογένειες λέξεων (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη) – 25’32
Ιστορία Δ’: Το παλιό πολίτευμα της Αθήνας (Κεφ. 12) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
Ιστορία Ε’: Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Αριθμητικές παραστάσεις (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Περίμετρος γεωμετρικών σχημάτων (Εκπαιδευτικός Γιώργος Ανδρίκος)
ΠΕΜΠΤΗ 26/11/2020
09:00 Θεατρική αγωγή Α’-Β’ – 09:24 Μουσική Α΄-Δ’ – 09:49 ΤΠΕ Α’-Δ’ – 10:18 Μαθηματικά Δ’ – Γλώσσα Δ’ – Γλώσσα Ε’ – Γλώσσα Ε’-ΣΤ’ – Μαθηματικά ΣΤ’
– 09:24 Μουσική Α’-Δ’: Γνωριμία με τις νότες (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’21
– 09:49 ΤΠΕ Α’-Δ’: Ζωγραφίζουμε με τον Η/Υ (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) – 27’06
– 10:18 Μαθηματικά Δ’: Πολλαπλασιασμός, διαίρεση με μονοψήφιο διαιρέτη & οι επαληθεύσεις τους (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Γλώσσα Δ’: Ενότητα 5: Ασφαλώς…κυκλοφορώ. Συντακτικό (Πρόταση – κύριοι όροι, απλές-σύνθετες – ελλειπτικές προτάσεις – πρώτο μέρος) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Γλώσσα Ε’: Ιστορίες με φίλους (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Η χρήση των επιθέτων στην καθημερινότητά μας: Τα επίθετα σε -ής-ής-ές (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Μαθηματικά ΣΤ’: Διαιρέτες φυσικού αριθμού & μέγιστος κοινός διαιρέτης (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)
09:00 Φυσική αγωγή Α’-Β’ – 09:23 Θεατρική αγωγή Α’-Γ’ – 09:49 Μουσική Α’ -Δ’ – 10:19 Ιστορία Δ’ – Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’ – Γλώσσα Ε’ – Γλώσσα Ε’ – Γλώσσα ΣΤ’
– 09:23 Θεατρική αγωγή Α’-Γ’: Κατασκευή κουκλοθέατρου – 1ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 25΄40
– 09:49 Μουσική Α’-Δ’: Θεωρία μουσικής (Γραφή: Κλειδιά-νότες) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’14
– 10:19 Ιστορία Δ’: Οι νόμοι του Σόλωνα, ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος (Κεφ.13) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
– Mελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Η παράδοσή μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
– Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 3: Τα χαρακτηριστικά των ζώων (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
– Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 5: Τα ζώα της εξοχής (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη
– Γλώσσα ΣΤ’: Ενότητα 4: Η διατροφή (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου)